Pisan u formi ispovednog romana, Libansko leto predstavlja energično, odlučno, grubo, ponegde čak drastično štivo u kome se spajaju hronične teme pripovedača Miomira Petrovića (Lisičje ludilo, Staklena prašina) – fascinacija Orijentom i Bliskim istokom, istorijom, sudar muslimana i hrišćana–maronita, sunovrat pojedinca u tamne prostore bespoštedne introspekcije...
Dramatis locus romana je Bejrut, Liban ali i Levant uopšte. Levant kao mesto sudara raznih religija i kultura, sukoba i konstantne napetosti. To je priča o srpskom arhitekti srednjih godina koji dolazi u Bejrut tragom svog pokojnog oca, takođe arhitekte, koji je veći deo svog radnog veka gradio u Libanu. Glavni junak pokušava da pronađe sopstveni duhovni identitet na prostoru Libana, „predimenzioniranog i radikalizovanog Balkana“, dakle, politički, egzistencijalno i kulturološki večno trusnog područja.
Hašiš, alkohol, žega, tragovi rata i ožiljci svakodnevnih nepravdi, galerija pitoresknih likova (Grka, kopta, Jermena, Palestinaca...), ljubav i erotika, posrnuće ali i vitalnost ljudske nade samo su deo pripovedačkog „arsenala“ koji Libansko leto čini beskompromisnom i modernom literaturom.
„Miomir Petrović (1972) spada u najzanimljivije srpske prozaiste mlađe generacije - ne samo po veštini pripovedanja, već i po erudiciji.“
Dnevnik, Novi Sad
„Miomir Petrović slovi na domaćoj književnoj sceni za jednog od najistaknutijih pisaca mlađe generacije.“
Ideja je interesantna ali dok sam čitala jedva sam čekala da završim. Da li je do stila pisanja ili ko zna čega, ali ovo nije ništa posebno... ako je pročitate nećete ništa dobiti od nje osim ukradenog vremena...
Bliski istok u knjizi - sazdan od ludila ukusa, mirisa i ljudi. Od mnoštva priča i neverovatnih sudbina. To ljudsko ludilo, prisutno u trenucima mira podjednako kao i u trenucima rata, iskrsava i nekim svojim odsjajima podeća na Srbiju. Utisak je da, iako se na momente priča udaljava od našeg glavnog junaka, ona sve bliže opisuje njega i njegovu sudbinu. Na momente jeziva, na momente topla, priča u sebi nosi i niz ontoloških pitanja, i, koliko je to moguće - odgovora na ista. Začuđujući svet Levanta pojavljuje vam se pod prstima, u nozdrvama, na nepcima, u kosi - sa svakom okrenutom stranicom. Užitak. Čak i kad vas dodatno gurne u sopstvene strahove i upitanosti.
Za početak, recite mi kako bi Miomir Petrović od pre 20 godina, ocenio današnjeg Miomira Petrovića? Kakav bi odnos imao prema njemu?
Da je to moguće, a to je sasvim zgodna, da kažem, kalkulac...
Autor brojnih romana među kojima se ističu "Lisičje ludilo" , "Persijsko ogledalo", "Miris mraka" i dobitnik brojnih nagrada i priznanja, Miomir Petrović, bio je novi gost rubrike "Na kafi sa...". Kro...
Prošle godine je izašao Vaš novi roman „Miris mraka“. To je priča o sudbinama porodica koje su se ukrstile na Dorćolu. Koliko je bogata prošlost Dorćola?
„Miris mraka“ se mo...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politkom korišćenja kolačiča.