Laguna - Bukmarker - Sporazumevanje sa prošlošću – preminuo Ginter Gras - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Sporazumevanje sa prošlošću – preminuo Ginter Gras

Nakon nekoliko mirnih dana, bez velikih vesti i događaja, u ponedeljak je jedna vest posebno odjeknula. Preminuo je Ginter Gras. Svet je ostao bez velikog pisca, „politički angažovanog građanina, koji je po zanimanju pisac i grafičar“, kako je sebe opisao Ginter Gras u jednom od poslednjih intervjua.
 
Rođen je u Gdanjsku 1927. od oca protestanstke vere i majke katolkinje poljskog porekla. Prvu zbirku pesama objavio je 1956. godine. Zatim su usledile pozorišne drame „Ujak“ i „Poplava“. Ginter Gras je široj čitalačkoj publici poznat kao autor romana „Limeni doboš“ („Die Blechtrommel“), objavljenog 1959. godine (po kojem je i snimljen film 1979).
 
Zatim su usledila dela „Mačka i miš“ („Katz und Maus“, 1961) i „Pseće godine“ („Hundejahre“, 1963). Zajednička nit koja ih povezuje tiče se uspona nacizma i ratnog iskustva u jedinstvenoj kulturnoj sredini Gdanjska i ušća Visle. Roman „Pseće godine“, koji mnogi smatraju nastavkom „Limenog doboša“, opisuje prostorno izmešane etnicitete i složenu istorijsku pozadinu.

Usledio je period Grasovog angažmana u Socijaldemokratskoj partiji Nemačke, koji je ujedno i period plodnog stvaralačkog rada. Bogat književni opus doneo mu je brojne ugledne književne nagrade i intelektualne počasti.

Kada je, međutim, 1999. dobio Nobelovu nagradu za književnost, mnogi su smatrali da je ovo prestižno priznanje moglo i da sačeka zbog Grasovih nepopustljivih i ponekad nepopularnih političkih stavova. Gras se 2002. godine vraća u sam vrh svetske knjiženosti knjigom „Hodom raka“. Ova novela, čiji se glavni likovi prvo pojavljuju u „Mački i mišu“, smatra se Grasovim najuspešnijim delom. Objavljivanje memoarske proze „Ljušteći luk“ 2006. naročito je izazvalo kontroverze i pretvorilo se u javni skandal, jer je tu Gras prvi put progovorio o svom učešću u nacističkim vojnim formacijama.
 
Gras je dobio mnoštvo međunarodnih nagrada, a 1999. godine primio je najviše književno priznanje: Nobelovu nagradu za književnost. Njegova književnost se obično svrstava u umetnički pokret „Vergangenheitsbewältigung“, što grubo prevedeno znači „sporazumevanje sa prošlošću“.
 
Izdavačka kuća Laguna je u okviru projekta „Odabrana dela Gintera Grasa“ objavila knjige „Limeni doboš“ i „Pseće godine“, a uskoro će se pred čitaocima naći i knjiga „Mačka i miš“ čime će biti kompletirana tzv. gdanjska trilogija.

Ginter Gras je umro u nemačkom gradu Libeku. Imao je 87 godina.


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
predstavljena pesnička zbirka u lavirintu  laguna knjige Predstavljena pesnička zbirka „U lavirintu“
19.04.2024.
Nova zbirka poezije Igora Mirovića predstavljena je 18. aprila u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC.   Pored autora, o knjizi su govorili prof. dr Zoran Đerić i prof. dr Aleksandar Je...
više
ema jarlet o orionu i mraku slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života laguna knjige Ema Jarlet o „Orionu i Mraku“: Slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života
19.04.2024.
Autorka hita „Orion i Mrak“ Ema Jarlet otkriva svoju opsesiju mrakom, kako nastaju priče i junaci koje ilustruje i u kome je pronašla inspiraciju za svoje čarobne slikovnice koje nakon objavljivanja n...
više
rastislav durman o novoj knjizi ona bića koja nisu sića  laguna knjige Rastislav Durman o novoj knjizi „Ona bića koja nisu sića“
19.04.2024.
„Ona bića koja nisu sića“ nova je knjiga evropskih bajki koju je priredio novosadski autor Rastislav Durman. Pisac za decu i odrasle poslednjih godina posvetio se prikupljanju bajki sa svih evropskih ...
više
prikaz knjige vladalac nikola makijavelija uputstvo za rukovanje državom laguna knjige Prikaz knjige „Vladalac“ Nikola Makijavelija: Uputstvo za rukovanje državom
19.04.2024.
„Ne zna se ko pije, a ko plaća“ najbolji je iskaz o situaciji u renesansnoj Italiji. U svakom njenom kutku sram, zločin i samovlašće bili su deviza. Zločin? Stvar službene dužnosti. Ubistvo? Oblik dru...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.