Laguna - Bukmarker - „Samo ubistvo“ – Roman o samo običnim ubistvima - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Samo ubistvo“ – Roman o samo običnim ubistvima

Mario Liguori, italijanski pisac srpske književnosti, podario nam je triler koji je mnogo više od detektivskog zapleta, jer „Samo ubistvo“ nije samo priča o ubistvima, ali kad već govori i o tome, onda treba naglastiti (možda i otkriti, iako se radnja trilera ne otkriva) da su to sasvim obična i uobičajena ubistva za svet u kome glavni junak inspektor Andrea Vale obitava i koji pokušava da suštinski spozna.

Stoga „Samo ubistvo“ u naslovu ne nosi dvosmislenost, nego trosmislenost: može biti aluzija na lažirano samoubistvo, može biti tvrdnja da nema govora o samoubistvu nego samo o ubistvu, ali može biti i pomirljiva konstatacija da je jedno ubistvo manje ili više svakodnevna pojava na koju je najbolje odmahnuti rukom.

U okolini Napulja, gde svako živi kao podvojena ličnost i gde su poštenje i nepoštenje relativne kategorije, naročito kad se taj odnos dovede u kontekst države i mafije, jedan inspektor rizikuje da doživi potpuni poraz jer se usudio da posumnja u zvaničnu verziju samoubistva, jer se usudio da samrtnikovu poruku čita između redova, jer se usudio da poistoveti pravo i pravdu tamo gde se beleže samo neslavni rekordi u broju zločina.

Želeći da pronikne u stvarne razloge takvog načina života i da shvati koji to poriv već generacijama vodi ljude u kriminal, glavni junak romana ne traži odgovore samo u neposrednoj okolini niti samo u svom vremenu, nego nas vraća i u prošlost, upoznajući nas sa epohom Napuljskog Kraljevstva, koje se neslavno utopilo u ujedinjenu Italiju, no očigledno je da tom prilikom nije nestalo rivaliteta južnog stanovništva Apeninskog poluostrva prema severu, nego naprotiv, kao da je tek tada izronio sav bunt i manifestovao se upravo kroz mafijašku organizaciju koja se ustremila na državu.

I da je ostalo na tome, inspektoru Valeu bilo bi lako, ali šta raditi kad mafija i država nisu jedna drugoj protivnice, nego saveznice?

Prateći inspektorovu istragu, ali i njegov privatni život, pred nama iskrsava jedan Napulj koji spoznajemo iz prve ruke, jer teško je ne primetiti koliku pažnju pisac posvećuje ovom gradu i podneblju, pa i samom mentalitetu južnih Italijana, o čemu zaista nemamo često prilike da čitamo, a i kad naiđemo na romane o italijanskoj mafiji, uglavnom figuriraju dva pojma: Sicilija i Koza nostra.

Zato će mnogima biti pravo otkrovenje dok budu čitali o napuljskoj organizaciji poznatoj kao Kamora i dok se iz poglavlja u poglavlje budu upoznavali sa žiteljima pokrajine Kampanije, gde se život sveo na to da čoveku zapravo nema života bez tuđe smrti.

Istina je da su Napulj i Kamora daleko od nas i da smo na svet italijanske mafije već navikli da gledamo pomalo romantičnim očima, pa nas „Samo ubistvo“ u tom pogledu možda i neće previše dirnuti i zabrinuti, ali sigurno nećemo ostati ravnodušni kad sa svakom narednom stranicom budemo nalazili sve više sličnosti sa sopstvenim podnebljem i sa prilikama u društvu kome pripadamo.

Ni pisac nije odoleo, pa je na jednom mestu direktno uporedio Napulj sa Beogradom, što je sasvim opravdano ako se setimo nepisanog pravila koje je Kamora postavila: ili prihvatiti kompromis ili biti kompromitovan – a ovo više nije samo pravilo mafije, nego preti da postane sasvim uobičajen način života svuda u svetu.

Pisano na srpskom jeziku od strane italijanskog pisca, „Samo ubistvo“ bi samo izgubilo ako bi se strogo svrstalo u italijansku ili u srpsku književnost, ali ono što se sa sigurnošću može reći, to je da su srpski čitaoci sada bogatiji za jedan pravi – napuljski roman.

Autor: Dušan Milijić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
dečji dani kulture od 5 do 7 aprila u igri sa knjigom  laguna knjige Dečji dani kulture od 5. do 7. aprila – U igri sa knjigom!
27.03.2024.
I ovog aprila deca se najlepše druže sa knjigom, i to u okviru Dečjih dana kulture, još jedne manifestacije koja promoviše knjigu i čitanje na najlepši način: kroz igru i zabavu! Dečji dani kul...
više
aleksandra filipović i zoran penevski gostovali u oš branko radičević u pančevu povodom jubileja brankovi dani  laguna knjige Aleksandra Filipović i Zoran Penevski gostovali u OŠ „Branko Radičević“ u Pančevu povodom jubileja „Brankovi dani“
28.03.2024.
U okviru obeležavanja jubileja 200 godina od rođenja Branka Radičevića, pisci Aleksandra Filipović i Zoran Penevski družili su se sa učenicima Osnovne škole „Branko Radičević“ u Pančevu. U okviru mani...
više
prikaz romana sutra je novi dan savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika laguna knjige Prikaz romana „Sutra je novi dan“: Savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika
28.03.2024.
Niste se prevarili, to jeste ta knjiga: a zašto je dosadašnji, doslovni prevod originala, „Prohujalo sa vihorom“ (Gone With the Wind), zamenjen prvobitnim naslovom i svojevrsnom parolom glavne junakin...
više
prikaz romana zavedi me knjigama prva ljubav zaborava nema laguna knjige Prikaz romana „Zavedi me knjigama“: Prva ljubav zaborava nema
28.03.2024.
Cveće, čokolade, večere, putovanja – sredstava zavođenja zaista je mnogo, ali se Kejt Bromli u knjizi godine lista USA Today „Zavedi me knjigama“ odlučila za štampanu reč. U ovom je delu rešila da obr...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.