Laguna - Bukmarker - Prêt-à-porter – Fashion Friday - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prêt-à-porter – Fashion Friday

Ako kažemo Pariz, Njujork, London i Milano, koja je vaša prva zajednička asocijacija na ova četiri grada? Znamo da su to svetski poznate metropole sa izuzetno bogatim kulturnim i istorijskim nasleđem, ali ova četiri grada svakog proleća ujedinjuje nedelja mode poznatija kao Fashion Week, gde najpoznatiji svetski dizajneri predstavljaju svoje kreacije i diktiraju stil za predstojeću sezonu. Niko od nas sa sigurnošću ne može da kaže kada je i kako nastala moda i potreba za „modiranjem“. Sa pojavom ljudske civilizacije nastala je i moda. Zajedno sa istorijskim i društvenim promenama i ona je evoluirala i postala ono što je danas. Svoj pravi bum i revoluciju doživljava krajem devetnaestog veka i osnivanjem najpoznatijeg modnog časopisa Vogue, da bi se početkom dvadesetog veka konačno profilisala kao jedan od najznačajnijih segmenata društva. Modom se bavimo i sa psihološkog aspekta povezujući svoje raspoloženje i emocije sa oblačenjem. Trendovi se menjaju i odećom se prilagođavamo, ističemo, ponekad čak i obmanjujemo, ali stil koji steknemo formirajući sebe kao ličnost ostaje večan.

Foto: Rawpixel

Koliko je moda uticala na promene u svetu koji smo poznavali, pokazuju nam neki od najpoznatijih svetskih dizajnera koji su svojim kreacijama napravili pravu društvenu revoluciju odbacujući konvencionalno i stvarajući za svoje vreme urbano i avangardno. U današnjem tekstu vam predstavljamo romane u Laguninom izdanju o najčuvenijim svetskim kreatorima i njihovim komadima odeće koji su bili deo te modne revolucije. Stoga, krenimo redom.

Gospođica Šanel

Roman o Gabrijel Koko Šanel, jednoj od najkontroverznijih dizajnerki svih vremena, koja je ostavila neizbrisiv trag u svetu mode. Autor „Gospođice Šanel“ K. V. Gortner nam ne donosi samo delić njenog života već nas vodi kroz putovanje dugo gotovo pola veka u kome su nam prikazani najvažniji momenti dizajnerkinog odrastanja, stvaranja i uspona na društvenoj lestvici koja je u to vreme bila rezervisana isključivo za muškarce. Hronološki prateći njen život od momenta kada je otac napušta, od odrastanja u manastiru gde časne sestre otkrivaju njen talenat za šivenje do ljubavnice bogatog milionera, ovaj roman nam prikazuje pitku priču ispričanu kroz prizmu vrsnog poznavaoca moda i stila.

Gospođica Koko i miris ljubavi

Za razliku od „Gospođice Šanel“ gde je akcenat na životu i stvaralaštvu slavne kreatorke, ovaj roman se bavi tragičnom pogibijom njenog ljubavnika. Nakon gubitka Koko Šanel je zapala u tugu koja je polako gutala njen stvaralački duh. Ipak, snagu joj daje želja da napravi parfem i na taj način oda počast izgubljenoj ljubavi. Ovo je priča o verovatno najpoznatijem parfemu svih vremenu Chanel No 5. Čitajući, uživaćete u svim tim mirisnim notama natopljenim dozom sete i melanholije.

Sestre Šanel

Autorka romana Džudit Litl donosi nam dobro izmaštanu priču o sestrama Šanel i njihovom putu ka uspehu. Koko jeste bila najuspešnija sestra, ali Antoaneta Šanel je bila „sestra iz senke“ koja je vodila većinu poslova slavne kreatorke. Ovaj roman pored života sestara prati i njihove problematične živote sa muškarcima, njihov odnos prema društvu i opiranje pravilima koja su vladala dvadestetih godina prošlog veka. „Sestre Šanel“ je roman zasnovan na istorijskim likovima, zanimljiv i intrigantan za sve one koji vole i prate modu.

Diorova tajna

Zamislite da nakon 65 godina otvorite stari plakar, a on pun raskošnih haljina Kristijana Diora iz njegove čuvene kolekcije iz 1947. godine. „Diorova tajna“ naizgled deluje kao još jedna obična ljubavna priča u svetu visoke mode 1940-ih, ali je ona mnogo više od toga. Ovaj istorijski roman je rezultat temeljnog istraživanja koje nam pokazuje manje poznate činjenice kako o modi tako i o ženama pilotima koje su imale značajnu, ali i u društvu potcenjenu ulogu u britanskom vazduhoplovstvu za vreme Drugog svetskog rata.

Guči

Prvi slavni dizajneri možda jesu živeli i stvarali u Francuskoj, ali Italijani su nacija koja u novijoj istoriji mode samouvereno gazi modnim pistama i diktira trendove. Ukoliko vas zanima kako je nastao čuveni brend Guči, kako se posao prenosio kroz tri generacije, roman „Guči“ je pravo štivo za vas. Iz rukopisa Patricije Guči saznajemo kako je sve počelo kada je njen pradeda Gučo Guči odlučio da osnuje kompaniju i lanisra na tržište prepoznatljive tašne sa crvenom i zelenom trakom. Ovo je roman prepun svedočenja, činjenica i podataka o jednoj od naslavnijih porodica koja nam je promenila pogled na modu i stil.

Snovi po meri

Poslednji na današnjoj listi Fashion Friday, ali ne manje zanimljiv od prethodnih je i roman autorke Nurije Prades Andreu „Snovi po meri“. Nurija Prades Andreu vodi nas u dvadesete godine prošlog veka i priču o prodavnici modne obuće „Santa Eulalija“. Pored raskošnih haljina koje su kupovale i nosile sve tada viđenije gospođe Barselone, autorka nam pripoveda i o odnosima između vlasnika „Santa Eulalije“, ali i radnicima. Kroz ovaj roman možete upoznati popularne ličnosti Barselone toga vremena, ali i saznati mnogo toga o istoriji grada.

Autorka teksta: Maja Zuber


Podelite na društvenim mrežama:

dečji dani kulture od 5 do 7 aprila u igri sa knjigom  laguna knjige Dečji dani kulture od 5. do 7. aprila – U igri sa knjigom!
27.03.2024.
I ovog aprila deca se najlepše druže sa knjigom, i to u okviru Dečjih dana kulture, još jedne manifestacije koja promoviše knjigu i čitanje na najlepši način: kroz igru i zabavu! Dečji dani kul...
više
aleksandra filipović i zoran penevski gostovali u oš branko radičević u pančevu povodom jubileja brankovi dani  laguna knjige Aleksandra Filipović i Zoran Penevski gostovali u OŠ „Branko Radičević“ u Pančevu povodom jubileja „Brankovi dani“
28.03.2024.
U okviru obeležavanja jubileja 200 godina od rođenja Branka Radičevića, pisci Aleksandra Filipović i Zoran Penevski družili su se sa učenicima Osnovne škole „Branko Radičević“ u Pančevu. U okviru mani...
više
prikaz romana sutra je novi dan savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika laguna knjige Prikaz romana „Sutra je novi dan“: Savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika
28.03.2024.
Niste se prevarili, to jeste ta knjiga: a zašto je dosadašnji, doslovni prevod originala, „Prohujalo sa vihorom“ (Gone With the Wind), zamenjen prvobitnim naslovom i svojevrsnom parolom glavne junakin...
više
prikaz romana zavedi me knjigama prva ljubav zaborava nema laguna knjige Prikaz romana „Zavedi me knjigama“: Prva ljubav zaborava nema
28.03.2024.
Cveće, čokolade, večere, putovanja – sredstava zavođenja zaista je mnogo, ali se Kejt Bromli u knjizi godine lista USA Today „Zavedi me knjigama“ odlučila za štampanu reč. U ovom je delu rešila da obr...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.