Laguna - Bukmarker - Priče koje ne želimo da se dese u stvarnom životu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Priče koje ne želimo da se dese u stvarnom životu

„Stvarni život“ je roman prvenac Adelin Dijedone, koja je u svet umetnosti ušla kao filmska glumica.

Pre tri godine za novelu „Amaroula“ dobila je prvu nagradu na konkursu Francuske zajednice u Belgiji, a „Stvarni život“, koji 2018. objavila pariska izdavačka kuća „Ikonoklast“ za dve godine osvojio je 14 prestižnih belgijskih, francuskih i evropskih književnih nagrada.

Te 2018. autorka je osvojila i pozorišnu scenu sa svojim komadom „Bonobo Musaka“.

Adelin Dijedone živi u Briselu, a u intervjuima često objašnjava da je počela da piše zbog priča Tomasa Genziga i da je njen književni san da napiše knjigu poput „Mizeri“ Stivena Kinga.

„Stvarni život“ je porodična drama sa elementima horora koja istražuje mehanizme i dubine poremećaja koji menjaju ljudsku prirodu, okamenjuju duše i vode ih ka ponoru sadizma i nasilja.

Četvoročlana porodica – otac, majka i dvoje dece, živi u bezličnom naselju iz sedamdesetih godina 20. veka – pilot-projektu vrhunca tehnologije izgradnje montažnih kuća „poređanih kao nadgrobni spomenici“ u jednom bezimenom gradu.

Glava porodice je nasilnik, strasni lovac na životinje, TV zavisnik i sam žrtva nesrećnog detinjstva i rasturenog doma.

On je u romanu bez imena, kao i njegova fizičkim i psihičkim nasiljem uništena žena.

Ime nema ni glavna junakinja, njihova kći koja u prvom licu i iz prve ruke priča o porodičnom užasu.

Ime ima samo njen mlađi brat Žil u čijoj glavi nelečena trauma iz detinjstva, u kojoj strada lokalni prodavac sladoleda, pokreće mehanizam zla i uživanja u tuđoj patnji. Dramu koja se nekoliko godina odigrava u dečaku primećuje samo sestra.

Njena ideja o pravljenju vremeplova koji bi vratio događaje na pravo mesto ostaje neostvarena igra, ali je vodi u otkrivanje prirodnih nauka i fascinaciju Marijom Kiri, što joj naizgled nudi neku vrstu bega iz zatvorenog kruga porodičnog nasilja.

Ona priča o surovom odrastanju u naizgled strogo organizovanom, praznom i bezličnom svetu u kome su žrtve unutrašnjih „mrakova“ najpre životinje, a potom i ljudi.

Ovaj teški porodični roman, koji neki književni kritičari porede sa „porodičnim zverinjakom“ čita se neočekivano lako zahvaljujući jednostavnom i na mahove bajkovitom i duhovitom pripovedačkom stilu Adelin Dijedone koji rasteruje jezu i strah.

Ona sama u jednom od dijaloga na početku ovog romana kaže da „priče služe da se u njih ubaci sve ono čega se plašimo, jer smo tako  sigurni da se to neće desiti u stvarnom životu“.

Prema njenim rečima, i „Stvarni život“ je „jedan od načina da se odmakne od stvarnosti, kako bi ona bila podnošljivija“.

U pripremi je i filmska verzija ove knjige na kojoj, u saradnji sa Adelin Dijedone, radi francuska rediteljka Mari Monže, uglavnom poznata po kratkometražnim delima.

Autor: J. T.
Izvor: Danas.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
predstavljena pesnička zbirka u lavirintu  laguna knjige Predstavljena pesnička zbirka „U lavirintu“
19.04.2024.
Nova zbirka poezije Igora Mirovića predstavljena je 18. aprila u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC.   Pored autora, o knjizi su govorili prof. dr Zoran Đerić i prof. dr Aleksandar Je...
više
ema jarlet o orionu i mraku slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života laguna knjige Ema Jarlet o „Orionu i Mraku“: Slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života
19.04.2024.
Autorka hita „Orion i Mrak“ Ema Jarlet otkriva svoju opsesiju mrakom, kako nastaju priče i junaci koje ilustruje i u kome je pronašla inspiraciju za svoje čarobne slikovnice koje nakon objavljivanja n...
više
rastislav durman o novoj knjizi ona bića koja nisu sića  laguna knjige Rastislav Durman o novoj knjizi „Ona bića koja nisu sića“
19.04.2024.
„Ona bića koja nisu sića“ nova je knjiga evropskih bajki koju je priredio novosadski autor Rastislav Durman. Pisac za decu i odrasle poslednjih godina posvetio se prikupljanju bajki sa svih evropskih ...
više
prikaz knjige vladalac nikola makijavelija uputstvo za rukovanje državom laguna knjige Prikaz knjige „Vladalac“ Nikola Makijavelija: Uputstvo za rukovanje državom
19.04.2024.
„Ne zna se ko pije, a ko plaća“ najbolji je iskaz o situaciji u renesansnoj Italiji. U svakom njenom kutku sram, zločin i samovlašće bili su deviza. Zločin? Stvar službene dužnosti. Ubistvo? Oblik dru...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.