Laguna - Bukmarker - „Plamen sveće“: Uspon i pad vlastelinske porodice Toljenović - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Plamen sveće“: Uspon i pad vlastelinske porodice Toljenović

Roman „Plamen svećeMilana Jovanovića je po tematici istorijski roman. Njegova radnja smeštena je u srednjovekovnu Srbiju trinaestog veka, u doba vladavine kraljeva Milutina i Dragutina.

Ovo delo je porodična pripovest u čijem se centru zbivanja nalazi uspon i pad pripadnika vlastelinske porodice Toljenović.

Središna ličnost je Uglješa Toljenović, najmlađi sin vojvode Petra, koji se, kako vidimo u romanu, nalazi na čelu vlastelinstva sa sedištem u malom utvrđenju Bela Crkva.

Roman prati uspon i pad Toljenovića od poziva kralja Milutina na vojni pohod. Tom prilikom vojvoda Petar svoje posede i dvor u Beloj Crkvi prepustiće Uglješi, jer smatra da je dovoljno dorastao tom zadatku da sudbinu njegovih najmilijih i svog grada stavi u njegove ruke.

Život mnogobrojne porodice Toljenović je rastrzan romansama, neslogama, spletkama i intrigama, kako domaćim tako i internacionalnim. Tako Uglješine snahe, i inače sklone spletkarenju, među kojima prednjači Bejša, pletu svoju ljubomornu mrežu protiv Uglješe sa namerom da ga u potpunosti razbaštine.

Likovi u ovom romanu su prikazani verno i realistično. Pisac je izvršio svojevrsnu demitologizaciju, pa se istorijske ličnosti kao što su kraljevi, vojvode, crkveni velikodostojnici prikazuju kao ljudi od krvi i mesa koji su sazdani i od vrlina i od mana, odnosno kao obični smrtnici koji umeju da vole, pate, mrze, zavide, pomažu, otimaju, pa čak i smišljaju intrige sa fatalnim ishodom.

Paralelno sa pričom o Toljenovićima, teče i priča čiji je glavni junak mlada i lepa i, kako će se dalje prikazati, lukava, prevrtljiva, vesela i visprena italijanska plemkinja Franka.

Sticaj okolnosti i nepredvidiva sudbina uplešće Uglješu Toljenovića i mletačku plemkinju Franku.

Po svom žanru ova priča umnogome podseća na avanturistički triler jer je puna napetosti i iznenađenja. Pred nama je pitko i zanimljivo čitalačko štivo u kome ćemo uživati, a naslovna sintagma je simbolična i autor je objašnjava na sledeći način: „Iako, gledano sa strane, Toljenovići imaju sve – moć, bogatstvo i brojno potomstvo, oni žele mnogo više... Kao i većini nas, i njima se stalno čini kako je drugima bolje i da plamen sveće u drugim domovima bolje sija. Pri tome, i oni, kao i većina nas, zaboravljaju da sebi postave pitanje koliki je fitilj na tim svećama i koliko će brzo sagoreti?“

I kako god da razumemo i doživimo roman „Plamen sveće“, ipak će nam dugo ostati u svesti poruka i upozorenje da je i najslabiji plamen dovoljno plemenit.

Autor: Dragana Prica


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
predstavljena pesnička zbirka u lavirintu  laguna knjige Predstavljena pesnička zbirka „U lavirintu“
19.04.2024.
Nova zbirka poezije Igora Mirovića predstavljena je 18. aprila u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC.   Pored autora, o knjizi su govorili prof. dr Zoran Đerić i prof. dr Aleksandar Je...
više
ema jarlet o orionu i mraku slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života laguna knjige Ema Jarlet o „Orionu i Mraku“: Slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života
19.04.2024.
Autorka hita „Orion i Mrak“ Ema Jarlet otkriva svoju opsesiju mrakom, kako nastaju priče i junaci koje ilustruje i u kome je pronašla inspiraciju za svoje čarobne slikovnice koje nakon objavljivanja n...
više
rastislav durman o novoj knjizi ona bića koja nisu sića  laguna knjige Rastislav Durman o novoj knjizi „Ona bića koja nisu sića“
19.04.2024.
„Ona bića koja nisu sića“ nova je knjiga evropskih bajki koju je priredio novosadski autor Rastislav Durman. Pisac za decu i odrasle poslednjih godina posvetio se prikupljanju bajki sa svih evropskih ...
više
prikaz knjige vladalac nikola makijavelija uputstvo za rukovanje državom laguna knjige Prikaz knjige „Vladalac“ Nikola Makijavelija: Uputstvo za rukovanje državom
19.04.2024.
„Ne zna se ko pije, a ko plaća“ najbolji je iskaz o situaciji u renesansnoj Italiji. U svakom njenom kutku sram, zločin i samovlašće bili su deviza. Zločin? Stvar službene dužnosti. Ubistvo? Oblik dru...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.