Laguna - Bukmarker - O internetu, politici i drugim demonima - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

O internetu, politici i drugim demonima

Knjige koje donose izveštaje iz najmračnijih prostora interneta i kritički govore o današnjem svetu
 
Svet prolazi kroz dramatične promene čiji se ishod još ne nazire, a ni razumevanje tekućih procesa nije uvek jednostavno. Evo nekih aktuelnih knjiga iz Lagunine ponude koje se bave fenomenima i paradoksima modernog sveta.

Jedan od njih svakako je i pojava Anonimusa, globalnog pokreta hakera, trolova i političkih haktivista. Anonimusi su postali poznati po svojim akcijama kakve su bile DDoS napadi na finansijske institucije poput Pejpala i Masterkarda, koje su odbijale da obrađuju donacije Vikiliksu, zatim hakovanje veb-sajtova tuniske vlade u znak podrške demonstrantima u Arapskom proleću, brojne akcije protiv Sajentološke crkve i učešće u pokretu „Okupirajmo Volstrit“. Najbolju knjigu o fenomenu Anonimusa, naslovljenu Haker, trol, uzbunjivač, špijun, napisala je antropološkinja Gabrijela Kolman. Ona se može naći i u našim knjižarama, objavljena u Laguninoj ediciji „Netopija“, koja se bavi pitanjima elektronskog sveta i interneta. Gabrijela Kolman je uspela da se približi tajnom svetu dobro čuvanih haktivista, opiše njihove tehnike i ciljeve, i široj publici predstavi anonimnu družinu iz laguma interneta koja se krije iza maske Gaja Foksa.

Pored ove knjige, u ediciji „Netopija“ objavljeni su i drugi naslovi koji osvetljavaju skrivene delove interneta, kakvi su Darknet – U digitalnom podzemlju, autora Džejmija Bartleta, i Deep Web – Mračna strana interneta, koju su potpisali Anonimusi. Ove knjige govore o paralelnom digitalnom svetu u koji se ne ulazi kroz Gugl, i koji je, kako autori konstatuju, mesto anonimnosti, slobode i anarhije, utočište uzbunjivačima, borcima protiv represivnih sistema i svima kojima je stalo do svoje onlajn privatnosti, ali koji istovremeno predstavlja i digitalni pakao u kojem možete sresti hakere, plaćene ubice, trgovce drogama, oružjem, kradenim kreditnim karticama, dečjom pornografijom ili belim robljem. S druge strane, knjiga Kristofa Kezea Silicijumska dolina donosi izveštaj iz prestonice digitalnog sveta sa svedočenjima iz prve ruke o digitalnoj revoluciji u toku, i objašnjava kako su nastale i na kojim tehnološkim i ekonomskim principima počivaju najveće savremene korporacije kao što su Fejsbuk, Gugl, Amazon i Epl.

Evropska unija prolazi kroz duboku krizu, a o njenim uzrocima i načinima prevazilaženja u samoj EU vodi se otvorena i često žučna debata. O tome svedoče knjige Evropska unija – Otuđena država, u kojoj Vasilis Koronakis iznosi snažnu kritiku briselske birokratije koja, po njegovom mišljenju, nagriza temelje EU i kompromituje veliku ideju zajedničke evropske države, dok Slavoj Žižek u knjizi Protiv dvostruke ucene govori o Evropskoj uniji u kontekstu islamskog terorizma i migrantske krize koji je potresaju. Knjiga Promeni svet! Žana Ciglera, švajcarskog sociologa, borca za ljudska prava i dugogodišnjeg specijalnog izvestioca Ujedinjenih nacija za pravo na hranu, donosi niz uznemirujućih činjenica o savremenom svetu i opisuje nehumani globalni poredak u kome jedan procenat najbogatijih poseduje onoliko imovine koliko i svi ostali stanovnici planete zajedno, i poziva da se taj poredak promeni pre nego što za sve bude kasno.

Kada je reč o situaciji na Bliskom istoku kojim još besne stari i preti se novim ratovima, izdvajamo knjigu Mihaela Lidersa Ko seje vetar, u kojoj poznati nemački ekspert za islamski svet objašnjava modernu istoriju Sirije, Iraka, Irana i drugih zemalja Orijenta, s akcentom na ulogu koju je Zapad tokom poslednjih pola veka u njoj igrao.

U novom izdanju Hronike nastranosti Dušan Miklja pak donosi istinite priče o vlastodršcima koji nisu prezali ni od čega da se dočepaju vlasti i održe se na njoj, ispisujući svojevrsni „brevijar ljudske gluposti, taštine i oholosti, toliko neverovatan da je, konačno, apsolutno literarno istinit“.

A među knjigama čije se objavljivanje očekuje u narednim mesecima, a koje mogu pomoći u razumevanju današnjeg sveta, nalazi se i knjiga Džejmsa Falčera Kapitalizam, koja nudi odgovore na ona osnovna pitanja preko kojih se često olako prelazi, kao što su: Šta je kapitalizam? Da li je kapitalizam svuda isti? Postoji li alternativa ovom sistemu? 

Izvor: Vreme


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
proslavimo sto jednu godinu od rođenja duška radovića podsetnik na to kako je divno biti dete laguna knjige Proslavimo sto jednu godinu od rođenja Duška Radovića: Podsetnik na to kako je divno biti dete
29.11.2023.
Kad sam bila mala, živeli smo u porodičnoj kući na Banovom brdu, u Požeškoj ulici. Imali smo dvorište i veliki orah koji je natklanjao terasu. Tata je nabavio kameru, vel...
više
sajmon sibag montefjore čovek koji je napisao svet  laguna knjige Sajmon Sibag Montefjore – čovek koji je napisao „Svet“
29.11.2023.
Proslavljeni istoričar uz čaj sa našom kolumnistkinjom nazdravlja svom novom, kapitalnom delu koje govori baš o... svemu. Prenosimo vam deo razgovora. Sastajem se sa Sajmonom Sibagom Montefjore...
više
milisav savić partijska knjižica vredi više od svih doktorata laguna knjige Milisav Savić: Partijska knjižica vredi više od svih doktorata
29.11.2023.
Pisac, prozaista, esejista, prevodilac, urednik, diplomata, direktor – sve je to Milisav Savić. Doktorirao je jugoslovensku i svetsku književnost na Beogradskom univerzitetu. Bio je urednik Stude...
više
nedeljnik u knjižarama delfi laguna knjige Nedeljnik u knjižarama Delfi
29.11.2023.
Novi broj lista Nedeljnik je na kioscima, a od petka ga možete kupiti za samo 29 dinara u svim knjižarama Delfi širom Srbije uz kupovinu bilo koje Lagunine knjige, knjige drugih izdavača ili proizvoda...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.