Laguna - Bukmarker - 7 klasika koje morate pročitati - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

7 klasika koje morate pročitati

Vikend pred nama posvećen je klasicima – stranim, domaćim, onim za decu. Popusti na ediciju Klasici svetske književnosti, ali i na druga izdanja klasika u tvrdom povezu, dobra su prilika da se podsetite dela koja ste čitali ranije ili kojima do sada niste posvetili dovoljno pažnje.



Jedna Svanova ljubav – Mnogima se čini da je čitanje romana Marsela Prusta „U traganju za izgubljenim vremenom“ jednostavno nemoguć zadatak zbog njegovog obima. Ovaj pisac ima nenadmašan stil, a roman je savršen izraz jedne specifične estetike.Više od stotinu godina je proteklo od objavljivanja romana „Jedna Svanova ljubav“, a on nas i dalje intrigira preciznim uvidima o prirodi ljubavi i ljubavnog zanosa. U ovom romanu ništa nije demodirano, ništa nije suvišno a sve je važno i tačno.

Majstor i Margarita – Krunsko delo Mihaila Bulgakova ne prestaje da izaziva interesovanje svetskih naučnika i čitalaca. Ovaj pisac bio je slika i prilika onoga što su boljševici po svaku cenu želeli da ućutkaju – široko obrazovanog ruskog intelektualca, zabrinutog za sudbinu nacije, konzervativnog ali ne i reakcionarnog, liberalnog ali ne i revolucionarnog, zaljubljenog u Rusiju ali otvorenog Evropi i, iznad svega, izrazitog humaniste. Verovatno je najveće dostignuće ovog romana to što uspeva da sačuva veru u ljubav i umetnost u trenucima neizrecivog poniženja i okrutnosti.

Novi svet – Pre tačno 101 godine, Jelena Dimitrijević otisnula se na putovanje u Novi svet. Njena fasciniranost jednim istinski novim svetom, netaknutog ratovima već dugo, okrenutog industrijalizaciji i prosperitetu, prisutna je na svakoj stranici još od prvog pogleda na Njujork sa broda. Bilo je to vreme često isticanih društvenih sloboda, ali i vreme velikih klasnih razlika i surove rasne diskriminacije. Objavljena u ediciji „Savremenice“, nastaloj u želji da se osveži ili upotpuni naše kulturno pamćenje o složenom radu značajnih Srpkinja 19. veka i s početka 20. veka, ova knjiga uspostavlja okvir zapadne modernosti i kulturnih opsesija koje kod nas traju praktično do danas.

Roman o Londonu I-II – Za ovaj dragulj srpske književnosti sam autor je zapisao da ga je stvarao kad je „sa ženom bio vrlo blizu samoubistva“. Crnjanski u ovom romanu piše o temi ruske emigracije i sa fascinantnom uverljivošću oživljava paradoks posleratnog života u metropoli, u kojem iseljenik ima manje nade nego u okolnostima ogoljenog potiranja. Nostalgičan I melanholičan ton ovog epohalnog romana, opominju modernog čoveka na njegovu sopstvenu bezdomnost u komešanju savremenog doba.

Alef – Argentinski pisac Horhe Luis Borhes, uskraćen za Nobelovu nagradu, proslavio je hispanoameričku književnost i značajno uticao na svetske književne tokove. Kad je priča „Alef“ prvi put objavljena, 1945, postala je jedna od najomiljenijih Borhesovih priča. U njoj se stiču elementi fantazije, alegorije, memorije, satire, pa čak i prepiske i putopisa. Ni za jednog se pripovedača ne može s toliko pouzdanosti reći da su mu priče poput lavirinta kao što je to u Borhesovom slučaju. A ipak, čitalačko iskustvo uvek biva nagrađeno metafizičkim izlaskom iz lavirinta.

Berlin Aleksanderplac – Kroz sudbinu sitnog, naivnog lupeža Alfred Deblin veličanstveno portretiše jedan grad i jednu epohu. Priča prati Franca Biberkopfa, koji 1928. biva pušten iz zatvora i po izlasku pokušava da vodi pošten život, ali će se to promeniti kada upozna kriminalca Rajnholda i biva uvučen u berlinski svet prostitucije, kriminala, bede i siromaštva. Popularnosti ovog izuzetnog romana u mnogome je doprinela veličanstvena Fasbinderova 15-časovna ekranizacija iz 1980ih.

Doživljaji Toma Sojera – Iako su avanture opisane u ovom romanu o odrastanju „stare“ gotovo vek i po, Tomovi nestašluci i hrabri podvizi ne prestaju da očaravaju i decu rođenu početkom 21. veka. Slikajući portret jednog dečaka, Mark Tven slika i portret detinjstva kao srećnog i bezbrižnog doba u životu svakog od nas, punog neobičnih i nepromišljenih poduhvata što očarava čitaoce i dan-danas.
 
Oni koji bi da uživaju i u dobrim propratnim pričama o klasicima, mogu da posete rubriku knjigoljupci na našem sajtu i pročitaju zanimljivosti o romanu „Male žene“ ili večnoj inspiraciji koju je jedna kurtizana ostavila u umetnosti posle svog portreta u romanu „Dama s kamelijama“. A tu su skrivena još mnoga književna blaga i priče o njima… 


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
akcija 2 za 1 male lagune pronađi omiljenu knjigu i drugu dobijaš za dinar  laguna knjige Akcija „2 za 1“ Male Lagune: Pronađi omiljenu knjigu i drugu dobijaš za dinar!
11.07.2025.
Lepa vest za čitaoce Male Lagune! Kupovinom jedne knjige na akciji, drugu jeftiniju dobijate za 1 dinar! Akcija važi od 9. do 29. jula 2025. u svim Delfi knjižarama i na sajtovima laguna.rs i d...
više
veličanstvena akcija 5 za 999 samo na laguninom sajtu laguna knjige Veličanstvena akcija „5 za 999“ samo na Laguninom sajtu
11.07.2025.
Ljubitelji knjiga, Imate razlog za radost! Pokrenuli smo specijalnu akciju „5 za 999“ koja važi isključivo na laguna.rs i traje od 2. do 31. jula 2025. „Zabluda Svetog Sebastijana“ Vladim...
više
bez uvijanja aktuelni i praktični saveti kako da prepoznate i izađete iz toksičnih odnosa predstavljena knjiga alija fenika crvene zastavice, zelene zastavice  laguna knjige Bez uvijanja aktuelni i praktični saveti kako da prepoznate i izađete iz toksičnih odnosa: Predstavljena knjiga Alija Fenika „Crvene zastavice, zelene zastavice“
11.07.2025.
Tribina pod nazivom „Razgovor s povodom“ o knjizi „Crvene zastavice, zelene zastavice“ dr Alija Fenika održana je u četvrtak 10. jula u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC. U razgovoru su u...
više
odlaže se 124 tribina laguninog književnog kluba laguna knjige Odlaže se 124. tribina Laguninog književnog kluba
11.07.2025.
Tribina Laguninog književnog kluba, koja je trebalo da bude održana 4. jula, pomera se za petak 11. jula u 18 sati u kafeteriji Bukmarker u knjižari Delfi SKC. Tema 124. po redu tribine biće ro...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.