Promocija knjige „Mojih pedeset“ čuvenog „nadrealiste“ Branka Đurića Đure održana je u ponedeljak 19. novembra u Dorćol Platzu. Ovo je prva prozna knjiga proslavljenog multimedijalnog umetnika.
O knjizi su govorili književnica Jelica Greganović i voditelj Ivan Ivanović.
Prvog dana nakon pedesetog rođendana Đuro je odlučio da narednih pedeset dana zabeleži svoj život, uspomene, sećanja… Bez pretencioznosti, a sa željom da svojim potomcima ostavi neki pisani trag o sebi, u formi dnevnika pisao je Đuro ovu knjigu. U njoj ćete pročitati priče koje nisu ispričane u ranijim intervjuima i videti fotografije koje su do sada čuvane u porodičnim albuimima.
„Kad sam počeo pisati ovu knjigu shvatio sam da je to neki vid auto psihoanalize, u sebi sam pronalazio neke registre za koje nisam znao da postoje. Dok sam je pisao četiri-pet puta sam se iz srca rasplakao, ali na vašu sreću više sam se smejao“, iskreno kaže Đuro.
Jelica je bila zadužena za veselu atmosferu, osvrćući se na brojne anegdote iz svog dugogodišnjeg prijateljstva sa autorom. „Đuro je takav kakav jeste“, rekla je Jelica, a ova knjiga je za nju velika radost jer je to medij u kome se on nikada ranije nije okušao. „Strašno dobro ti ide, kolega, mogao bi da napišeš još koju“, poručila je Jelica Đuri.
Znajući Đuru i njegova iskustva, Ivan Ivanović je rekao da ne mora ni da čita knjigu, da bi znao da je ona dobra. „Mislim da je Đuro genijalan tip koji ima neverovatan talent, 'bogomdan' za komediju i šta god da radi ima šansu da to bude dobro!“
„Život i nije tako ozbiljna stvar“, naglasio je Đura, „treba se nekada toga podsetiti.“
Ovo je knjiga će vam pomoći da upoznate Đuru onakvog kakav zaista jeste: trodimenzionalna, kompleksna, otkačena, ponekad čudna, uvek simpatična, kreativna, duhovita i generalno zabavna osoba.

Branko Đurić Đuro
Branko Đurić Đuro rođen je u Sarajevu 28. maja 1962. Diplomirao je na Akademiji scenskih umjetnosti.
Više o autoru
Najnovije
Pogledaj sve
Velika Lagunina letnja akcija: 40 posto popusta na odabrane naslove za uživanje u čitanju
Imamo odličnu vest za sve ljubitelje knjiga: od 2. jula 2026. do 1. avgusta 2026. organzujemo „Veliku letnju akciju“ i na odabrane naslove odobravamo 40 posto popusta.
Pročitaj više
„Trilogija ženskog pera“: Obogatite svoju biblioteku novim romanima Ane Atanasković, Ljiljane Šarac i Slavice Mastikose i ostvarite popuste!
Akcija „Trilogija ženskog pera“ okuplja tri domaće autorke – Anu Atanasković, Ljiljanu Šarac i Slavicu Mastikosu!
Pročitaj više
Misteriozno delo koje je postalo najtraženiji kolekcionarski primerak – „Malakva“ u prodaji od 3. avgusta.
„Malakva“ Nikole Puljezea je kultno delo italijanske književnosti koje je kao urednik otkrio Italo Kalvino. Poznat po apokaliptičnoj atmosferi, roman prati četiri dana neprekidne, misteriozne kiše u Napulju tokom kojih grad tone u kolaps, dok se istovremeno suočava sa serijom bizarnih i neobjašnjivih nesreća, dok je i sama sudbina romana neobična.
Pročitaj više
Suzan Nilsen: Nisam u stanju da napišem nešto što u sebi ne sadrži bar malo humora
Suzan Nilsen, najpoznatija po nagrađivanim romanima za mlade, u svom prvom romanu za odrasle istražuje šta ljude dovodi do tačke pucanja i navodi ih da eksplodiraju od besa.
Pročitaj više
















