Laguna - Bukmarker - To blurb or not to blurb: Nije sve amazing, surprising i breathtaking... ili? - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

To blurb or not to blurb: Nije sve amazing, surprising i breathtaking... ili?

U moru fenomenalne, sjajne, spektakularne i književnosti koja oduzima dah, postavlja se pitanje: to blurb or not to blurb? Prenosimo vam sjajan tekst koji je objavljen na hrvatskom književnom prortalu Booksa.

Foto: Freepik

Mašta prosječnog literata ništa je u usporedbi s onim što će na njegovoj knjizi, klapnama i backcoveru napisati dobri ljudi iz nakladničke kuće (ili neki drugi, njima bliski, dobri ljudi). Ne govorimo ovdje o našim, domaćim dobrim ljudima, niti o njihovim kolegicama/kolegama iz regije i velikog dijela Starog kontinenta koji (još uvijek) nisu na onoj razini pretjerivanja koju su dosegnuli u bijelom svijetu, primjerice u Amerikama i Britanijama.

Da ne bude zabune, pretjerivanja u takozvanim štiklecima na koricama knjiga posve su legitiman način privlačenja pažnje i sve što će pomoći vidljivosti proizvoda i njegovoj prodaji dobrodošlo je i poželjno. Bez reklame u tom bijelom svijetu nema kruha i shodno tome – svatko svoga konja hvali koliko i kako može i zna. Agresivna i ustrajna marketinška kampanja ne donosi samo najširu moguću vidljivost i prodaju već i nagrade, priznanja i sve ostalo što ide uz to.

Iz rečenih marketinškim štikleca doznajemo da je faktički svaka objavljena knjiga: awesome, remarkable, extraordinary, unbelievable, thrilling, outstanding, sensational, magnificent, spectacular, exciting, impressive, amazing, surprising, marvelous, breathtaking… ne možete ju ispustiti iz ruku baš kad biste i htjeli, pa sve ostalo stavljate na čekanje dok ne pročitate i posljednju riječ na posljednjoj stranici poslije čega odlazite na dvotjedni boravak u divljini da bi vam se nekako slegli dojmovi i da biste se, daj bože, spustili na uobičajenu radnu temperaturu i kako-tako nastavili dalje sa životom, a što u svakom slučaju uopće neće biti lako, ni bezbolno, dapače, bit će to grubo prizemljenje poslije nevjerojatnog, čarobnog i zapanjujućeg štiva.

Ima li uistinu takvih knjiga koje bi vas, senzibilne kakvi jeste, katapultirale iz cipela, i takvih čitatelja? Naravno da ima, ali ne baš previše, i te knjige jesu drugačije, kao što su uostalom i ultrasenzibilni čitatelji drugačiji. Nije, međutim, svaka knjiga nezaboravna i nije svaki literat sposoban (niti to želi) iznova izmisliti književnost. Nismo čak ni sigurni može li se književnost uvijek i iznova izmišljati, no ima onih koji su svakako bili ili jesu blizu toga. Samantha Šveblin, recimo, ili naše gore listovi Luka Bekavac i Zoran Roško, pa Peter Nadaš, Krasnahorkai ili Džordž Sonders s „Linkolnom u bardu“, Mirča Kartaresku, ima ih.

Foto: Freepik

Vezano uz ovu problematiku, naše „Vijeće za izučavanje marketinga“ (VIZIM), pripravno je, ovdje i sada, ponuditi novi pristup literatur-reklamiranja. Umjesto pretjeranog granatiranja korica hvalospjevnim štiklecima i blurbekima, predlažemo nešto malo drugačije. Ne, ne mislimo na antireklamu, jer to je isto pretjerivanje, samo još mrvu pretencioznije, ono što naše Vijeće predlaže je – savjesno otupljivanje oštrice pretjerivanja ili smanjivanje doživljaja ili naprosto – iskrena informacija o knjizi. Netko će reći da iskrenost i marketing teško mogu u istu rečenicu, no mogli bi pokušati, mišljenja smo da bi takvo što privuklo više pažnje potencijalnog čitatelja nego li se na prvi pogled čini. Idemo, dakle, s nekoliko hrabrih primjera. Kako bismo reagirali da od sutra na koricama knjiga umjesto pretjeranih, neumjerenih pohvala pročitamo:
 
– „Osrednje dobar roman!“

– „Čitljivo!“

– „Nezahtjevna razbibriga, navedena cijena nije u kamen uklesana, ako ste mušterija – dogovorit ćemo se!“

– „Nije riječ o bogzna kako uspjelom prvijencu, svakako smo vidjeli i boljih, i to oho-ho boljih, a opet, vidjeli smo i gorih. Pošteno govoreći, u početku nismo ni htjeli objaviti ovaj roman, ali dobile su se nekakve potpore, pa hajde, zašto ne. Ne mora svaka knjiga biti remek-djelo ili barem odlična, treba nam i ovakvih naslova. Autor je OK lik, pošteno je odradio posao, pošteno i u okviru svojih nevelikih mogućnosti. Vidjet ćete, na mjestima priča znakovito gubi tlo pod nogama, pa se ipak nekako privede smislenom kraju. U neku ruku – dirljiv literarni pokušaj.“

– „Priče koje djeluju kao da su izmišljene. Vjerojatno stoga što i jesu!“

– „Treći roman Jordana Cinkuša mogao je biti barem za 150 stranica kraći, vjerojatno zbog toga ne bi bio bolji, ali utrošilo bi se manje papira i vremena. Sve počinje dobro, a poslije se to raspline, teško je reći o čemu se radi. Ima nekoliko zanimljivih dionica, jedino što nijedna od njih ne vodi do razrješenja, čudan, a u isto vrijeme i dosadan roman!“

– „Beket za siromašne!“

– „Neuvjerljivo!“

– „Plošni likovi Dinare Dine Jevrošek kao da su sklepani u tvornici jeftinih lutaka. Radnja je zbrkana, kaotična i u posvemašnjem nesporazumu s logikom. Međutim, to je samo prvi dojam, autorica nas je uvjerila da upravo tako i mora biti, riječ je o postmodernističkom ili postpostmodernističkom romanu i postupcima, manevrima kojima je cilj zbuniti i ozlojediti čitatelja. U krajnjoj liniji riječ je i o nekoj vrsti antiromana koji počiva na antistrukturi i, po svemu sudeći, djelu koje je daleko izvan svog vremena!“

– „Hm…!?“

– „U slučaju da vas zanimaju zamorne fantazije nezrelog autora koji se našao s pogrešne strane četrdesetih – ovo je prava knjiga za vas!“

– „Da je lošije, ne bi valjalo!“

– „Upućujemo vam otvoren poziv na čitanje jedne posve nove vrste krimića u kojemu je već poslije šesnaest stranica sve jasno. Nema nepotrebne napetosti i grickanja noktiju!“

– „Tako obično!“

– „U poplavi inovativnih, hrabrih i uzbudljivih naslova, šesti roman višestruko nenagrađivanog Branimira Lakonjića predstavlja pravo osvježenje!“

– „Odmor za mozak!“

– „Bit će bolje u budućnosti, mora biti, jer ovo, priznajemo, nije na zavidnoj razini!“

Podastrli smo ovaj buket ficleka, štikleca i blurbeka pred reprezentativan broj čitateljica i čitatelja, te ih priupitali bi li posegnuli za ovako reklamiranim knjigama. Većina ispitanika iskazala je veliko zanimanje. Da, vele, svakako bi željeli pročitati nešto što ni izdaleka ne obećava genijalnost, pa čak ni pretjeranu pripovjedačku umješnost. Ne kažemo da valja istog trenutka krenuti ovim stazama, ali isto tako, kada je sve amazingexcellentbreathtaking – i to dojadi. Pomalo je to i stvar psihologije, nije li, jer kad čitatelju sugeriraš da je nešto očaravajuće, ljestvicu očekivanja podigao si toliko visoko da je sve ispod te razine – razočaranje. Upravo zbog toga tvrdokorni književni červeki odavno ne obraćaju pažnju na vaše sugestije i obećanja ispisana na koricama knjiga. Više vjeruju preporuci drugog književnog červeka, nekoga za koga pouzdano znaju da se neće samo tako nahitavati velikim riječima.

Autor: F.B. (5. april 2024, Zagreb)
Izvor: Booksa


Podelite na društvenim mrežama:

obaveštenje o radnom vremenu delfi knjižara i isporuci pošiljaka tokom predstojećih praznika laguna knjige Obaveštenje o radnom vremenu Delfi knjižara i isporuci pošiljaka tokom predstojećih praznika
29.04.2024.
Obaveštavamo vas da od 1. do 6. maja nećemo vršiti obradu i slanje porudžbina, već prvog sledećeg radnog dana. Porudžbine napravljene od 7. maja biće obrađivane po redovnoj proceduri i važiće standard...
više
roman tri hleba nasušna predstavljen u zemunu i trsteniku, a 10 maja promocija i u frankfurtu na majni laguna knjige Roman „Tri hleba nasušna“ predstavljen u Zemunu i Trsteniku, a 10. maja promocija i u Frankfurtu na Majni
29.04.2024.
Spisateljica Slavica Mastikosa predstavila je roman „Tri hleba nasušna“ pred čitaocima u Zemunu i Trsteniku.   Promociju u Zemunu vodila je Jelena Jovanović, nastavnica srpskog jezika i ško...
više
druženje sa huanom pablom eskobarom u knjižari delfi skc 7 maja laguna knjige Druženje sa Huanom Pablom Eskobarom u knjižari Delfi SKC 7. maja
29.04.2024.
Huan Pablo Eskobar, autor knjige „Moj otac Pablo Eskobar“, poznat i pod imenom Sebastijan Marokin, predavač, pisac, arhitekta, dizajner i sin ozloglašenog Pabla Eskobara, u četvrtak 9. maja u MTS dvor...
više
knjiga koja će vam promeniti život kada si otišao megi o farel u prodaji od 30 aprila laguna knjige Knjiga koja će vam promeniti život – „Kada si otišao“ Megi O’Farel u prodaji od 30. aprila
29.04.2024.
Roman Megi O'Farel „Kada si otišao“ čita se u jednom dahu. To je predivno napisana priča o odrastanju, zaljubljivanju i o još mnogo čemu važnom. Elis Rajks, mlada, povučena i pomalo smetena žena, u...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.