Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Novi putevi svile“ Pitera Frankopana - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Novi putevi svile“ Pitera Frankopana

„Nekada su svi putevi vodili do Rima. Danas vode do Pekinga.“

Istorija je tema koja se tiče politike, ekonomije i filozofije. Lekcije iz prošlosti uče nas kako da se ponašamo u budućnosti. Ipak, veoma dugo, knjige o istoriji su bile samo to – knjige o istoriji.

Međutim, nedavno se pojavio novi trend među istoričarima: eksperti iz oblasti svetskih događaja iz prošlosti počeli su da pišu o politici i problemima današnjice, i promišljaju o mogućnostima koje su pred nama. Nakon fenomenalnog uspeha knjige „Sapiens“ iz 2011. godine, izraelski istoričar Juval Noa Harari pisao je o tome šta bi se u našoj budućnosti moglo dešavati u pogledu tehnologije, biologije, politike, trgovine i drugih stvari.

A sada, na temeljima revolucionarnog rada i izuzetnog uspeha koji je njegova knjiga „Putevi svile“ iz 2015. godine doživela, oksfordski istoričar Piter Frankopan nam je podario fascinantan, detaljan i pristupačan prikaz ponovnog cvetanja Istoka tokom prethodnih godina, kao i pretpostavke gde će nas ekonomska, tehnološka i politička snaga istočnih sila odvesti – sve to u novoj knjizi „Novi putevi svile“.

Ko vlada svetom?

Amerika. Ali uskoro? Kina. Veliki deo Frankopanovog istraživanja i fokusa usmeren je na Kinu i njenu ulogu u globalnoj ekonomiji i trgovini, kao i na pitanje njene političke moći. Iako nekoliko poglavlja istražuju nedavne promene u ruskoj, iranskoj i indijskoj politici i bogatstvu, najveći deo knjige je ipak usmeren na Kinu. A ono što možemo pronaći na ovim stranicama je ništa manje nego očaravajuće – ponakad, zapravo, i zapanjujuće.

„Živimo u doba transformacije i promena koje je epohalno u svojoj veličini i osobinama, slično onome što se dešavalo u decenijama nakon prelaska Atlantika koji su ostvarili Kolumbo i oni koji su ga pratili.“

Kina je radikalno kompleksna zemlja i daleko od Zapada u pogledu istorije, politike i filozofije. Ova knjiga pruža jednako prosvetljenje svima – i onima koji su nekad posetili Kinu i onima koji o njoj malo znaju. Gotovo je neverovatno kada čitate koliku je ekonomsku i političku moć Kina razvila tokom prethodnih dvadeset godina i načine na koje je to izvedeno, a sam plan implementacije te snage je jednako fascinantan.

Sve to je u ovoj knjizi prikazano jednostavno i jasno. Frankopan ne podilazi niti previše uprošćava, a ni ne zbunjuje niti frustira čitaoca. Povlači savršenu liniju predstavljajući činjenice o trgovini, vojsci i političkoj partiji šaha. Njegovo lično mišljenje o ovim stvarima je gotovo u potpunosti isključeno iz ovog dela; njegov profesionalizam i cilj usmereni su na predstavljanje činjenica o istoriji zemalja na Putevima svile, i maestralno su svedočanstvo njegovih sposobnosti kao istoričara i kao pisca.

„Novi putevi svile nisu samo sastavni deo kineske ekonomske i spoljne politike, oni su integralni deo načina na koji Kina gleda na svet – i kako se priprema za budućnost.“

Jedan pojas, jedan put

Najfascinantniji aspekt knjige je istraživanje i objašnjenje kineske inicijative „Pojas i put“: nešto što je, kako sam Frankopan priznaje, teško objasniti. Može se posmatrati kao metod kojim Kina grabi ekonomsku i političku kontrolu nad sve više nacija širom sveta. U najuprošćenijem obliku, to je nešto poput kineske Evropske unije, metod stvaranja jednostavnih trgovinskih i političkih veza između Kine i zemalja širom Azije, Srednjeg Istoka, Afrike, pa i dalje.

„Pojas i put“, kako to Frankopan predivno opisuje, jeste ono što najbolje upoređuje današnju Kinu sa Putevima svile u prošlosti i prikazuje nam bez napora i veoma jasno zašto su Novi putevi svile bili zaista najpogodniji naslov za ovu neverovatnu knjigu.

Prva polovina knjige govori o svakom aspektu Istoka, od Turske do Japana, dok druga duboko zalazi u pravu probuđenu zver kakva je Kina i treperavu moć Trampove Amerike. Sve to čini ovu knjigu zaista neprocenjivom i potpuno očaravajućem. Čak i osnažujućom.

Na momente će čitalac imati utiske da čita serijal članaka iz finansijskog časopisa, ali taj jasan i prijemčiv prikaz priča i činjenica je potpuno zapanjujući. „Novi putevi svile“ je knjiga koja će svačiju pažnju okrenuti ka Kini, a ujedno i ohrabriti mnoge studente do Praga do Lime da odustanu od učenja engleskog i uzmu knjigu na mandarinskom.

Kako je jednom rekao Napoleon Bonaparta: „Kina je uspavani zmaj. Pustite je da spava jer kada se probudi, pomeriće svet.“

Izvor: booksandbao.com
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
stiven erikson gost festivala fantastike u nišu od 16 do 19 maja laguna knjige Stiven Erikson gost Festivala fantastike u Nišu od 16. do 19. maja
14.05.2024.
U Niškom kulturnom centru se od 16. do 19. maja održava šesti Festival fantastike u Nišu, u organizaciji Udruženja ljubitelja fantastike „Ordo DrakoNiš“ i Niškog kulturnog centra. Laguna će se predsta...
više
promocija knjige naše priče gorice nešović i jelice greganović 15 maja laguna knjige Promocija knjige „Naše priče“ Gorice Nešović i Jelice Greganović 15. maja
14.05.2024.
Nastavak bestselera „Priči nikad kraja“, knjiga „Naše priče“ Gorice Nešović i Jelice Greganović biće predstavljena u sredu 15. maja od 18 sati u knjižari Delfi SKC. O ovoj knjizi će govoriti au...
više
knjige italijanskih pisaca na velikom sniženju laguna knjige Knjige italijanskih pisaca na velikom sniženju
14.05.2024.
U okviru kampanje „Dani Italije“ koja se od 16. do 26. maja odvija u BW Galerija, očekuje vas sjajan popust od čak 30% na odabrane naslove italijanskih pisaca u knjižari Laguna na drugom spratu. Popus...
više
 ikonostasu gorana petrovića nagrada janko veselinović za istorijski roman laguna knjige „Ikonostasu“ Gorana Petrovića nagrada „Janko Veselinović“ za istorijski roman
14.05.2024.
Goran Petrović dobitnik je nagrade „Janko Veselinović“ za najbolji istorijski roman objavljen prošle godine za roman „Ikonostas“, koju dodeljuju Udruženje književnika Srbije i opština Bogatić. &n...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.