Laguna - Bukmarker - „Knjiga o izmišljenim bićima“ – Savremeni bestijarijum - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Knjiga o izmišljenim bićima“ – Savremeni bestijarijum

Horhe Luis Borhes, argentinski pisac čuven po evojim elegantnim metafizičkim pričama, napisao je 1957. „Priručnik fantastične zoologije“. Prošireno izdanje je objavljeno 1967. godine pod naslovom „Knjiga o izmišljenim bićima“. Naredno dopunjeno izdanje se pojavilo dve godine kasnije, a Endru Harli, prevodilac sadašnjeg izdanja ovog dela ga je kritikovao zbog pogrešne transkripcije imena Borhesove saradnice Margarite Gerero i lošeg prevoda. Harli je iz svog izdanja izostavio četiri bića koja su dodata u prethodnom prevodu, što je u skladu sa poslednjim izdanjem dela na španskom jeziku koje je objavljeno dok je Borhes još uvek bio živ.

Borhes (1899-1986) se školovao u Ženevi i imao je uspešnu karijeru kritičara, književnika i urednika, nastavnika, predavača i bibliotekara („Govorim o veličanstvenoj Božjoj ironiji koja mi je istovremeno podarila 800.000 knjiga i potpunu tamu“, napisao je povodom slepila koje je nastupilo u šestoj deceniji autorovog života). Bio je strastveni čitalac religijskih i književnih tekstova (naročito je voleo Poa, Kafku, Kiplinga i Čestertona), kao i filozofskih (pre svega Berklija) što se u velikoj meri odrazilo na njegovo stvaralaštvo, pošto se njegova dela najčešće pozivaju na piščeva iskustva i stavove, ali ne na podrugljiv način na koji to čini savremena metafizička proza. Razlog tome je što je u Borhesovoj književnosti bitna vrhovna stvarnost, a ne sama umetnost.

Ovo se može primetiti čak i u „Knjizi o ozmišljenim bićima“, savremenom bestijarijumu (koji nije ograničen samo na životinje) koji čitaoca vodi kroz zoološki vrt čiju faunu ne čine samo lavovi, već i sfinge, grifonin i kentauri. U ovom delu je opisano 116 fantastičnih bića poređanih po abecednom redu, među kojima se mogu naći i ona poznatija kao što je Behemot, dvojnik, elfi, gnomi, golem, harpije, Lilit, Pelikan, trolovi i jednorozi. Opisujući ova bića, Borhes koristi priliku da iznese svoja nagađanja o prirodi Univerzuma.

Samim tim, ova knjiga sadrži i određena verska shvatanja jer su mnoga od ovih bića igrala važnu ulogu u svetskom religioznom slikarstvu. Preuzeto iz hrišćanstva, Danteova „Božanstvena komedija“ prikazana je uz pomoć čudovišta Aherona, Kerbera, Grifona, Minotaura i Feniksa. Mogu se pronaći i dva bića iz dela „Perelendra“ autora K.S. Luisa. Prema tome, može se reći da religija igra važnu ulogu u ovom delu.

Na primer, kada predstavlja izmišljeno biće Majku svih kornjača, Borhes piše kako se u srednjem veku verovalo da je Sveti duh ostavio dve knjige. Jedna od njih je bila Biblija, što je opštepoznato verovanje, a druga Univerzum, čija bića kriju besmrtna učenja, a bestijarijumi su nastali kako bi se objasnile pouke koje sadrži ova druga knjiga.

Kako K. S. Luis navodi u svom delu The Discarded Image (što se takođe može primetiti kod Borhesa), da je srednjovekovna kultura prevashodno bila okrenuta ka književnosti i crkvi. Luis takođe opaža da su sve srednjevekovne knjige bile osmišljene kao model Univerzuma i da je taj model bio kompleksan i prelep i da je pružao iskreno zadovoljstvo čitaocima dok su u njega verovali.

Borhes ne veruje u sve što je pročitao u knjigama, ali je fasciniran tim činjenicama i uz osmeh tka prelepa složena tkanja uz pomoć pročitanog, a čini se da ništa nije preskočio u svom istraživanju. Sa smeškom opisuje ono što smatra apsurdom srednjeg veka, koji nam je svima poznat, namiguje skeptičnim čitaocima kao što je i sam, i zasmejava ga podjednako apsurdna misao da savremeni čovek zna mnogo više od srednjovekovnog. U osvrtu na Empedoklovu teoriju o četiri osnovna elementa koja su stvorila svet kaže: „Sada znamo (odnosno mislimo da znamo) da je ova doktrina netačna“.

Andre Moroa je u predgovoru za „Lavirinte“ napisao da iako Borhesa privlači metafizika, on ne prihvata nijedan sistem kao istinit i svaki od njh posmatra kao igru i izazov za um. Borhes je skeptik, ali da li je to u dovoljnoj meri da bi bio skeptičan i prema lavirintu vere i sumnje koji je sam izgradio rečima?

Lavirint je problematičan zato što se u njemu možemo izgubiti i da nikada ne uspemo da pronađemo izlaz. Borhes je smatrao da je život lavirint, to jest, da istina ne postoji. Ali, da li je ova izjava tačna? Ili Borhes naprosto izigrava metafizičkog komedijaša, ludu 20. veka?

Da li je Borhes bio skeptičan prema sopstvenom skepticizmu? Mislim da jeste. Pol Teru je u putopisu The Old Patagonian Express opisao trenutak tokom njegove posete Borhesu: „Dok smo skretali ka ulazu u Maipu, on [Borhes] je rekao: ‘Moj otac je imao običaj da kaže da je priča o Isusu besmislena. Činjenica da je taj čovek umro zbog ljudskih grehova. Ko u to može da poveruje? Zar to nije budalaština?“

Autor: Frenklin Friman
Izvor: americamagazine.org
Prevod: Sonja Laštro


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
francuski akademik andrej makin gost 111 laguninog književnog kluba laguna knjige Francuski akademik Andrej Makin gost 111. Laguninog književnog kluba
10.05.2024.
Nova tribina Laguninog književnog kluba biće održana u petak, 10. maja. Specijalni gost našeg druženja biće ugledni svetski pisac i francuski akademik Andrej Makin koji će od 17 sati potpisivati svoje...
više
stiven erikson gost festivala fantastike u nišu od 16 do 19 maja laguna knjige Stiven Erikson gost Festivala fantastike u Nišu od 16. do 19. maja
10.05.2024.
U Niškom kulturnom centru se od 16. do 19. maja održava šesti Festival fantastike u Nišu, u organizaciji Udruženja ljubitelja fantastike „Ordo DrakoNiš“ i Niškog kulturnog centra. Laguna će se predsta...
više
 sara i spodobe iz dečje sobe zorana penevskog u prodaji od 13 maja laguna knjige „Sara i spodobe iz dečje sobe“ Zorana Penevskog u prodaji od 13. maja
10.05.2024.
„Sara i spodobe iz dečje sobe“ je nova knjiga za mališane iz pera i mašte Zorana Penevskog. Sara ide u školu, ali više voli da ide kud je mašta vodi. Tu liči na tatu. Sara je ponekad šašava, ali pr...
više
ivan ivanji (24 januar 1929 9 maj 2024) laguna knjige Ivan Ivanji (24. januar 1929 – 9. maj 2024)
10.05.2024.
Književnik, prevodilac i autor Vremena Ivan Ivanji preminuo je na Dan pobede nad fašizmom, tamo gde je pre 80 godina iz Novog Sada kao Jevrejin bio deportovan da umre – u Vajmaru, samo desetak kilomet...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.