Laguna - Bukmarker - Privolite dečake da čitaju u digitalnom dobu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Privolite dečake da čitaju u digitalnom dobu

Kako privoleti dečake da čitaju u digitalnom dobu?

Prečesto se dešava da dečaci uživaju u čitanju u ranijim razredima, ali mišljenje o čitanju im postaje sve negativnije kako odrastaju. Dok dođe do srednje škole, prosečan dečak potpuno izgubi interesovanje za čitanje. Dakle, kako dečak postaje dobar ili loš čitalac, naročito kada su u konkurenciji televizija, ajpedi i video-igre?

Foto: Unsplash

Motivacija i slika o sebi

Da li čitanje doživljavamo kao nagradu? Da li je uzbudljivo? Zanimljivo? Prilično je jasno da ako imamo bolji stav prema čitanju (tj. ako u njemu uživamo) onda čitamo češće, razumevanje pročitanog se poboljšava, a opšte znanje se proširuje. I suprotno je takođe tačno – ako je čitanje mučenje, dolazi do stvaranja negativnog stava i izbegavanja, a dečak počinje još više da zaostaje za vršnjacima.

Savet: Za zaista nevoljne čitaoce, neka vam cilj bude jedna sesija dnevno i neka bude kratka – ne duža od deset minuta. Da bi stav vašeg sina ostao pozitivan, birajte vreme za vežbanje čitanja kada je najmanja verovatnoća da je umoran ili gladan. Malo frustracije je sasvim normalno, ali važno je ne odustajati. Postavite mu ovakvo pitanje: „Odlično ti ide, ali misliš li da smo završili?“

„Čitanje kao deo slike o sebi rezultat je pozitivnih stavova o čitanju i samom činu čitanja, ali takođe utiče na razvoj tih stavova.“
(Danijel Vilingvam, 2015)

Evo zašto slika o sebi u vezi sa čitanjem može biti važniji od stavova prema čitanju. Ako u dečakovu sliku o sebi spada i to da je čitalac, sam će imati potrebu da češće čita. Pa će razmišljati otprilike ovako: „Šta ćeš raditi ta dva sata dok se budeš vozio u autu? Poneću ajped i slušaću muziku. E, a mogao bih da ponesem i knjigu.“ Dakle, što više čita, to će više sebe povezivati sa predstavom o sebi kao o „čitaocu“.

Neko će reći: „Ali nije li to vršenje pritiska na dečaka da čita? Mislim da bi trebalo da ga pustim.“ Budite obazrivi, ovo nije rešenje. Ne želite da vaš sin odluči da ne čita, čak i ako mu čitanje teško pada. Vaš sin će imati talenata i veština koje mu idu od ruke (npr. neki sport, javni nastup, samopouzdanje), ali biće i stvari koje su za njega izazov. Normalno je da mu neke stvari idu bolje od drugih. Kažite mu: „Da, vidim da ti je ovo teško. Ali oduševljava me koliko se trudiš.“

Da li tehnologja ubija čitanje?

Predlažemo da roditelji prihvate tehnologiju i da je koriste kao alatku za razvijanje ineteresovanja za čitanje – a ne da je izbegavaju. Hoće li čitač e-knjiga pomoći u razvoju motivacije? Istraživanja pokazuju da e-čitači poboljšavaju pristupačnost – ogromna je prednost kada imate mogućnost da skinete sa interneta bilo koju knjigu.

Mladi i nevoljni čitaoci više vole e-čitače

Studija iz 2014. koju je objavio Library & Information Science Research, otkriva da od 143 učenika većina više voli e-čitače. Dečaci i oni koji nerado čitaju takođe su pokazali snažnu sklonost ka e-čitačima. Za starije dečake, od 13 i više godina, sajtovi kao što su Wattpad i Inkpop su slični društvenim mrežama na kojima tinejdžeri mogu da razmenjuju ono što pišu u formi bloga. Olakšajte im tako što ćete im omogučiti pristup e-knjigama, ili probajte da odredite vreme posvećeno čitanju.

Ne morate biti superheroj da biste pomogli sinu da uživa u čitanju

Ima mnogo načina da privolite dečake da čitaju u digitalnom dobu. Ne zaboravite da vam je cilj da vaš sin uživa u čitanju, a ne da oseća pritisak ili nezadovoljstvo. Mnogo je izazova za dečake čitaoce, ali možete im obezbediti dobro čitalačko okruženje (npr. časopise, knjige o temama koje ih posebno zanimaju, e-čitač), rutinu (makar i 10 minuta dnevno), i razumeti vrednost čitanja u smislu samokoncepta, da biste bili sigurni da će vaš dečak čitati raznovrsne sadržaje i da će uživati u čitanju u digitalnom dobu.

Autor: Tanja Grembauer
Izvor: literacyforboys.com
Prevod: Borivoje Dožudić


Podelite na društvenim mrežama:

dečji dani kulture od 5 do 7 aprila u igri sa knjigom  laguna knjige Dečji dani kulture od 5. do 7. aprila – U igri sa knjigom!
27.03.2024.
I ovog aprila deca se najlepše druže sa knjigom, i to u okviru Dečjih dana kulture, još jedne manifestacije koja promoviše knjigu i čitanje na najlepši način: kroz igru i zabavu! Dečji dani kul...
više
aleksandra filipović i zoran penevski gostovali u oš branko radičević u pančevu povodom jubileja brankovi dani  laguna knjige Aleksandra Filipović i Zoran Penevski gostovali u OŠ „Branko Radičević“ u Pančevu povodom jubileja „Brankovi dani“
28.03.2024.
U okviru obeležavanja jubileja 200 godina od rođenja Branka Radičevića, pisci Aleksandra Filipović i Zoran Penevski družili su se sa učenicima Osnovne škole „Branko Radičević“ u Pančevu. U okviru mani...
više
prikaz romana sutra je novi dan savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika laguna knjige Prikaz romana „Sutra je novi dan“: Savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika
28.03.2024.
Niste se prevarili, to jeste ta knjiga: a zašto je dosadašnji, doslovni prevod originala, „Prohujalo sa vihorom“ (Gone With the Wind), zamenjen prvobitnim naslovom i svojevrsnom parolom glavne junakin...
više
prikaz romana zavedi me knjigama prva ljubav zaborava nema laguna knjige Prikaz romana „Zavedi me knjigama“: Prva ljubav zaborava nema
28.03.2024.
Cveće, čokolade, večere, putovanja – sredstava zavođenja zaista je mnogo, ali se Kejt Bromli u knjizi godine lista USA Today „Zavedi me knjigama“ odlučila za štampanu reč. U ovom je delu rešila da obr...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.