Laguna - Bukmarker - Nova književna nagrada u čijem žiriju sede zatvorenici - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Nova književna nagrada u čijem žiriju sede zatvorenici

Književni žiriji u Francuskoj svake godine podele više od dve hiljade nagrada. Pariska novinarka Olivija Snež do sada je izveštavala o mnogima od njih, ali priznaje da je „Pri Monte Kristo“ nešto sasvim novo.



Članovi žirija koji dodeljuje ovu nagradu biraju se među populacijom najvećeg evropskog zatvora Fleri-Merožis. Proces počinje predavanjem na kome žiri dobija obaveštenja o svojim obavezama (što bi trebalo da postane obaveza za većinu književnih žirija), a zatim donose odluku o spisku od osam knjiga koje ulaze u širi izbor. Na samom kraju, održava se sastanak na kome odlučuju o dobitniku nagrade.

Mejkover tamnice?

Ovo nije jedina književna nagrada koja je u poslednjih nekoliko godina, slučajno ili ne, skrenula pažnju javnosti na zatvore. Pritvorenom azilantu Behruzu Buhaniju nedavno je dodeljeno australijsko književno priznanje, koje trenutno donosi najveću novčanu nagradu za književnost u toj zemlji. Američki PEN svake godine organizuje takmičenje zatvorenika u pisanju literarnih sastava.

Ne može se osporiti da zatvorenicima treba omogućiti pristup književnim nagradama, ali kada politika masovnog zatvaranja dovede do čitavog niza socio-ekonomskih nepravdi, nije baš prijatno raspravljati o ceremonijama dodele nagrada.

Odgovarajući na pitanja na Tviteru, Snež je istakla da su članovi žirija ipak „oduševljeni ovim projektom“. Dodala je da „oni vole da čitaju i da uče da čitaju. Predsednik žirija je Kolumbijac koji je u srednjoj školi pročitao sva Markesova dela, a trenutno se upoznaje sa savremenom francuskom književnošću. Instruktor je takođe bio sjajan.“

O temi prisilnog života u ograničenom prostoru

Nagradu su ustanovile književnica i prevodilac Mišel Gazije, publicista Roksan Defe i književnica Mael Gijo. Članovi žirija biraju širi spisak od osam naslova, čiji su autori „Francuzi ili frankofoni pisci“. Knjige moraju govoriti „o temi prisilnog života u ograničenom prostoru, ali ne nužno o zatvoru.“

Nagrada se dobitniku uručuje u zatvoru, a svaki od članova žirija dobija primerak pobedničke knjige sa potpisom autora.

Snež ističe da je bilo naročito važno omogućiti da pisci dođu u posetu zatvoru kako bi primili nagradu. Ove godine zatvorenike su posetili dobitnici nagrade Emili de Tirkem i Danijel Penak. Mišel Gazije je najavila da će sledeće godine pokrovitelj nagrade „Pri Monte Kristo“ biti pisac marokanskog porekla Tahar ben Želun, koji je i sam tokom šezdesetih godina prošlog veka proveo vreme iza rešetaka, a osim toga i pisao o zatvoru u knjizi „Zaslepljujuće odsustvo svetlosti“.
 
Autor: M. Links Kvejli
Izvor: bookriot.com
Prevela: Jelena Tanasković


Podelite na društvenim mrežama:

istorija u 56 poglavlja dvadeset minuta luja xix čedomira antića u prodaji od 1 aprila laguna knjige Istorija u 56 poglavlja – „Dvadeset minuta Luja XIX“ Čedomira Antića u prodaji od 1. aprila
29.03.2024.
Posvećeni istoričar Čedomir Antić objedinio je u knjizi „Dvadeset minuta Luja XIX“ 56 intrigantnih priča iz istorije kako naše tako i svetske. U svom prepoznatljivom maniru, pitko i slikovito, opisao ...
više
dečji dani kulture od 5 do 7 aprila u igri sa knjigom  laguna knjige Dečji dani kulture od 5. do 7. aprila – U igri sa knjigom!
27.03.2024.
I ovog aprila deca se najlepše druže sa knjigom, i to u okviru Dečjih dana kulture, još jedne manifestacije koja promoviše knjigu i čitanje na najlepši način: kroz igru i zabavu! Dečji dani kul...
više
aleksandra filipović i zoran penevski gostovali u oš branko radičević u pančevu povodom jubileja brankovi dani  laguna knjige Aleksandra Filipović i Zoran Penevski gostovali u OŠ „Branko Radičević“ u Pančevu povodom jubileja „Brankovi dani“
28.03.2024.
U okviru obeležavanja jubileja 200 godina od rođenja Branka Radičevića, pisci Aleksandra Filipović i Zoran Penevski družili su se sa učenicima Osnovne škole „Branko Radičević“ u Pančevu. U okviru mani...
više
prikaz romana sutra je novi dan savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika laguna knjige Prikaz romana „Sutra je novi dan“: Savršen primer (pogrešno shvaćenog) klasika
28.03.2024.
Niste se prevarili, to jeste ta knjiga: a zašto je dosadašnji, doslovni prevod originala, „Prohujalo sa vihorom“ (Gone With the Wind), zamenjen prvobitnim naslovom i svojevrsnom parolom glavne junakin...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.