Španija na prelasku iz XVI u XVII vek. Zemlja koju predvodi kralj Filip II proživljava brojna previranja sa dalekosežnim istorijskim posledicama. Jednako buran i neizvestan je i život Ernanda Ruisa, sina Mavarke koju je silovao katolički sveštenik. Fizički obeležen nasleđenim plavim očima, nimalo svojstvenim njegovom arapskom izgledu, svim srcem i dušom neumorno se bori da premosti jaz između dve vere i da dopinese miroljubivom razumevanju pobeđenih i pobednika. Rastrzan između ljubavi prema muslimanki i hrišćanki, uviđa da će zauvek ostati musliman među hrišćanima, a da će među muslimanima biti žigosan i prezren kao hrišćanin.
Ugnjeteni i obespravljeni Mavri podižu se na ustanak protiv hrišćana. Igrom slučaja, u noći krvavog pokolja Ernando upoznaje Fatimu i putevi im se prepliću duž drumova kraljevine Granade iz koje su svi prognani u Kordovu. S mukom dosegnuta sreća u novoj sredini neće dugo potrajati, ali uporni i pravdoljubivi Ernando neće klonuti duhom.
Uzbudljiva i puna preokreta, simbolična i univerzalna životna priča, utkana je u verodostojna istorijska zbivanja u Španiji koja na vrhuncu moći jasno otkriva strahote društvenog propadanja.
„Falkones opčinjava čitaoca zadivljujućim putovanjem po srednjovekovnoj Kordovi, gradu u kojem se mešaju kulture i narodi. Ovo je roman u kojem će čitaoci pronaći veran istorijski prikaz jedne epohe ali i strastvenu priču o ljubavi i mržnji koja će zadesiti glavnog junaka na njegovom dugom putovanju punom izgubljenih iluzija i nada.“
El Mundo




Najveca pobjeda jednog covjeka je ,ne kad pobijedi nekog drugog,nego kad prevazidje sebe.Nakon savrsene knjige ''Katedrala na moru'',za koju sam mislio da ce tesko prevazici, kupio sam i ''Fatiminu ruku'' znajuci da sigurno nece biti promasaj.Medjutim,od prve stranice uvucen u pricu,tako zivopisno opisan jedan vijek i mjesto u kojem se prica odvija,tako stvarni likovi i zvuci koje ''cujem'' potpuno se sjedinjujem s knjigom da mi je na kraju bilo nevjerovatno zao sto sam je zavrsio.Ljubav,mrznja,pravda i nepravda,neizvjesnost...... Sve preporuke.




Prelepa knjiga, toliko ljubavi i mržnje, ljudi i neljudi. Sudar dve vere i večito pitanje "Zašto?"




Posle "Katedrale na moru" nisam čekala preporuke za "Fatiminu ruku". Ildefonso je za razliku od "katedrale na moru" koja je možda nepravedno na listi trilera, napisao mnogo više istorijsku knjigu. Stil je isti, ali je Fatima za nijansu zahteva više pažnje. Ljubav jaka koliko i mržnja, dve različite vere, kazna sečenja šake od kojih se čovek naježi pri čitanju, vraća nas u neko drugo vreme. I kad dođete do kraja, poželite da nastavite Fatiminu ruku u drugom tomu.

Ildefonso Falkones živi u Barseloni sa ženom i četvoro dece. Radi kao advokat. Roman Katedrala na moru napisao je kao omaž svim ljudima koji su učestvovali u pedeset četiri godine dugoj gradnji jedne od najlepših ikada sagrađenih crkava. Ovaj istorijski roman postigao je izvanredan i neočekivan uspeh i kod publike i kod kritičara. Preveden je u trideset dve zemlje i objavljen u milionskom... ...više