Laguna - Bukmarker - Tehnologija je mač sa dve oštrice - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Tehnologija je mač sa dve oštrice

„Iako se radujem budućnosti, sve me više brine to koliko je računarstvo sveprisutno u našem životu i kako nas potpuna zavisnost od njega čini ranjivim na način koji samo malobrojni među nama mogu da pojme. Trenutne sistemske složenosti i međuzavisnosti velike su i sve vreme samo rastu. A opet postoje pojedinci i grupe koje ih brzo shvataju i inoviraju u stvarnom vremenu, na štetu svih nas.“



Ovo su reči Marka Gudmena, autora knjige „Zločini budućnosti“ koja će se ovih dana pojaviti u izdanju Lagune. Gudmen je radio je u javnoj službi i sarađivao sa organizacijama među kojima su i Losanđeleska policija, FBI, Tajna služba Sje­dinjenih Država i Interpol. Svojevremno je uronio u zajednicu tehnoloških inova­tora Silicijumske doline, i bio saradnik institucije smeštene u kampusu Ejm­sovog istraživačkog centra Nase. Osnivač je Instituta za zločine budućnosti. Pomni posmatrač i proučavalac ne samo tehnologije već i njene nezakonite primene, fasciniran je domišljatim i inovativnim metodima koje kriminalci kori­ste kako bi postigli svoje ciljeve. Kad nas on upozori na nešto – onda je to zaista važno i ozbiljno upozorenje kojeg bismo morali da se držimo.

Za one koji još nisu otkrili našu ediciju #Netopija, ovaj tekst je idealna prilika da pohitaju na sajt Lagune i upoznaju se sa naslovima koji su do sad objavljeni. U pitanju je izbor najaktuelnijih dela iz oblasti interneta i tehnoloških manipulacija savremenog doba.

Vest koju smo upravo pročitali nas je alramirala, i u svetlu ambicije ove edicije – da predstavimo ideje iz ove goruće teme koja se tiče svih nas – prenosimo vam informaciju pronađenu na sajtu thehackernews.com:

The Pirate Bay, sajt koji svi znamo i volimo kao izvor besplatnih filmova, muzike, serija, video igara i svega ostalog što se može konvertovati u digitalnu formu; sajt koji godinama opstaje uprkos konstantnim napadima velikih produkcijskih kuća koji na svaki način pokušavaju da zatvore taj zaliv internetskih pirata zbog kršenja autorskih prava; taj sajt je ponovo na meti. No, ovaj put ga ne jure skupe advokatske firme holivudskih producenata, glas su podigli sami korisnici sajta! Otkriveno je da je sajt počeo potajno da koristi računare svojih korisnika, tačnije snagu procesora, kako bi poboljšao svoje prihode tako što će kopati Monero, vrstu bitkoin valute.

Korisnici su u skripti sajta otkrili rudara baziranog na Java programskog jeziku, povezanog sa Coin Hive-om (usluga koja omogućuje monetizaciju bitkoina skupljenih pomoću procesora). Rudar crpi dodatnu snagu sa procesora korisnika i na taj način prikuplja Monero digitalne koine.



Ubrzo nakon što je vest objavljena na TorrentFreak stranici, administratori The Pirate Bay sajta su se oglasili navodeći da su samo testirali rudara dvadeset i četiri časa, kako bi utvrdili može li se koristiti kao alternativan način za prikupljanje prihoda.

„U pitanju je samo test. Zaista želimo da se rešimo reklama na sajtu. Ali isto tako nam je potreban novac da bi sajt mogao da funkcioniše“ naveli su u obaveštenju. „Recite nam u komentarima šta mislite. Želite li da zadržimo reklame, ili biste radije žrtvovali par ciklusa vašeg procesora prilikom posete sajtu?“

Sa sajta su takođe naznačili da bi rudar trošio samo 20% do 30% snage procesora, i bio bi ograničen da radi samo u jednom tabu (jezičku).

U nekoliko postova na Reddit-u, nezadovoljni korisnici The Pirate Bay sajta su naveli da je sajt aktivirao rudara „bez izričitog znanja i dozvole korisnika.“ Mnogi drugi nazivaju ideju „glupom“, ali bi ovakav način skupljanja zarade mogao vrlo lako da reši problem iritantnih i neproverenih reklama koje sajtovi trenutno koriste.

U svakom slučaju korisnici bi trebalo da budu upozoreni.

To što je The Pirate Bay uradio nije strašno samo po sebi - svi se sigurno slažemo da su pop-up reklame vaške internet servisa, iritantne su i šire zaraze - a opterećenje koje bi procesor morao da izdrži dok se korisnik nalazi na sajtu, je za 90% korisnika neprimetno. U čemu je onda problem?

Internet i, tehnologija uopšteno, razvijaju se tolikom brzinom da obični korisnici prestaju da drže korak sa silnim promenama. Tu se nalazi prava opasnost. To što je The Pirate Bay uradio je samo benigni, mali primer onoga što bi sajtovi mogli da rade prilikom posete bez vašeg znanja ili odobrenja. Zato je neophodno tehnološko opismenjavanje.

Za one koji žele da se više informišu o temi interneta i zloupotrebe tehnoloških inovacija, preporučujemo sledeće naslove.


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
roman moja ljubav nikola tesla oduševio čitaoce u rumi laguna knjige Roman „Moja ljubav Nikola Tesla“ oduševio čitaoce u Rumi
18.04.2024.
U Gradskoj biblioteci „Atanasije Stojković“ u Rumi održana je promocija romana „Moja ljubav Nikola Tesla“ Ane Atanasković. Foto: Jelena Vidaković Autorka je naišla na srdačan prijem publik...
više
 kenija damari divljine viktora lazića u prodaji od 19 aprila laguna knjige „Kenija: Damari divljine“ Viktora Lazića u prodaji od 19. aprila
18.04.2024.
Viktor Lazić, u putopisnom delu „Kenija: Damari divljine“, kroz neverovatne opise, vodi nas u egzotične predele ove mnogoljudne i raskošne zemlje. Prema rečima autora: „Savane, lavovi, zebre, slono...
više
šesta knjiga kultnog serijala roberta džordana u tvrdom povezu od 19 aprila u prodaji laguna knjige Šesta knjiga kultnog serijala Roberta Džordana u tvrdom povezu od 19. aprila u prodaji
18.04.2024.
Sigurno će vas obradovati vest da će se u prodaji naći „Gospodar haosa“, šesti deo serijala „Točak vremena“, s novim koricama i u tvrdom povezu. Nakon što je pokorio Tir, Andor i Kairhijen, Rand po...
više
 naše priče gorice nešović i jelice greganović u prodaji od 19 aprila laguna knjige „Naše priče“ Gorice Nešović i Jelice Greganović u prodaji od 19. aprila
18.04.2024.
Za sve vas koji volite duhovite životne priče, stižu „Naše priče“, nastavak bestselera „Priči nikad kraja“ Gorice Nešović i Jelice Greganović. „Kada smo prvi put objavile našu knjigu ’Priči nikad k...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.